gallop

...return to index

21.000 miles 3000ft

Pos No. Name Club Category Time
1 478 Andy Pead Goyt Valley Striders M40 02:24:32
2 215 Lewis Banton Clowne Road Runners M 02:31:29
3 266 Daniel Chan Helsby M 02:32:22
4 362 Edward Hardy Killamarsh Kestrels M40 02:34:46
5 477 Simon Patton Dark Peak Fell Runners M40 02:36:45
6 406 Neil Kirk Kimberley District Striders M40 02:37:44
7 551 Neil Thompson Stockport Harriers M40 02:38:07
8 418 Aidan Linskill Totley AC M 02:38:43
9 591 Dicky Wilkinson Dark Peak M50 02:40:10
10 286 Stuart Cordner Derby Triathlon Club M 02:41:08
11 298 Dean Cross Sutton in Ashfield harriers M40 02:42:10
12 429 Kevin Mahon Totley AC M 02:44:09
13 267 Tim Charles Cheltenham & County Harriers M40 02:44:49
14 262 Steve Canning Racing TNT M 02:50:09
15 299 Gregory Crowley Dark Peak Fell Runners M40 02:50:24
16 295 John Crisp Ely Runners M 02:52:09
17 283 Mike Cooper Cheshire Hill Racers M40 02:54:00
18 288 Keith Covell Unattached M40 02:54:10
19 223 Andrew Battye Woodstock Harriers M50 02:54:22
20 601 Mark Woodhouse Handsworth Roadhogs M40 02:54:36
21 450 Simon Merwood Belper Harriers M 02:55:37
22 273 Tim Clarke Dark Peak Fell Runners M 02:55:59
23 313 Raymond Eagle Cheshire Hill Racers M50 02:56:12
24 344 Simon Green Porter Valley Plodders M 02:56:15
25 414 Martin Lea Matlock AC M40 02:57:51
26 445 Ian McMillan North Derbyshire Running Club M40 02:57:59
27 281 Graham Cooke Unattached M 02:59:09
28 428 Krishna Mahadevan Belper Harriers M40 02:59:14
29 471 David Orridge Killamarsh Kestrels M50 03:00:01
30 284 Nicholas Cooper Shelton Striders M50 03:00:05
31 282 Caren Coonan Ashbourne F 03:01:19
32 430 Jacob Manning Derby Triathlon Club M 03:02:49
33 523 Helen Skelton Newport and District F 03:03:16
34 329 Andy Fowler Stockport Harriers M40 03:03:43
35 300 Simon Gregory Killamarsh Kestrels M50 03:03:49
36 483 Dale Phelan Killamarsh Kestrels M 03:04:07
37 603 Alex Wright Corby AC M40 03:04:15
38 558 Kenny Turner Dark Peak Fell Runners M40 03:04:28
39 249 Julian Brown Goyt Valley Striders M40 03:05:37
40 557 Mark Tomlinson Ripley Running Club M40 03:06:45
41 232 Rob Booker Unattached M 03:07:13
42 579 Richard Wheeler SHUOC M 03:07:16
43 573 Andy Watts Wilmslow Running Club M50 03:07:20
44 466 Barry Rice Unattached M40 03:07:33
45 484 Shaun Phoenix St Helens Striders M 03:07:35
46 602 Mick Wren Goyt Valley Striders M50 03:08:56
47 315 David Egan Totley AC M50 03:10:05
48 370 Martin Harvey Little Eaton Hornets M50 03:10:08
49 302 Richard Cutsforth Unattached M40 03:11:21
50 577 Pippa Weir Totley AC F40 03:11:55
51 382 Allison Higgins Fat Boys RC F40 03:12:18
52 417 Robert Lennox Little Eaton Hornets M40 03:13:09
53 505 Peter Rostron Unattached M40 03:14:37
54 264 Lee Carratt Rotherham Harriers M40 03:14:59
55 468 Peter Nicholls Unattached M 03:15:14
56 530 Greg Smith St Albans Striders M 03:15:50
57 541 Wayne Stevenson Unattached M40 03:17:27
58 449 Liam Mealey Kirkstall Harriers M 03:18:15
59 525 Roger Slater Dark Peak Fell Runners M50 03:18:32
60 399 Robert Jackson Long Eaton Running Club M40 03:18:45
61 491 Paul Reaney Spinkhill Striders M 03:18:48
62 585 Paul White Killamarsh Kestrels M40 03:19:08
63 274 Peter Cobb Chester Triathlon club M40 03:19:11
64 459 Philip Morgan Killamarsh Kestrels M40 03:19:13
65 347 Alan Greig Horsham Joggers M40 03:19:16
66 263 Gary Carney St Helens Striders M 03:19:21
67 600 Kerrie Wood-Doyle Stockport Harriers F40 03:19:33
68 516 Mark Shaw Handsworth Roadhogs M 03:20:03
69 526 Simon Smale Whit Rose Tri M40 03:20:32
70 443 Ian McLoughlin St Helens Striders M 03:20:34
71 499 Tonia Richardson Totley AC F40 03:20:40
72 338 Sally Gilliver Wilmslow Running Club F40 03:20:42
73 246 Ian Brookes Unattached M40 03:20:47
74 409 Marcus Lancastle Lincoln and District Runners M40 03:20:49
75 581 David Whitaker Sheffield Triathlon Club M40 03:20:52
76 209 David Allinson Unattached M40 03:21:02
77 320 Glenn Palmer Totley AC M 03:21:03
78 301 Stephen Crownshaw Killamarsh Kestrels M 03:21:18
79 289 Alex Cowin Unattached M 03:21:30
80 408 Samuel Lake Rother Valley Swallows M 03:22:07
81 308 Brian Devine Rother Valley Swallows M40 03:22:09
82 254 Caroline Jayne Burrell Trail Runners Association F 03:22:36
83 208 Steve Allen Unattached M40 03:23:16
84 230 Alan Blair North Derbyshire Running Club M40 03:23:19
85 563 Ian Waddell Goyt Valley Striders M40 03:24:28
86 486 Andrew Platts Unattached M 03:24:36
87 240 Ian Bradbury Totley AC M50 03:24:43
88 384 Brian Holland Goyt Valley Striders M50 03:25:24
89 462 Antony Moss Totley AC M 03:25:26
90 212 Alan Ashforth Handsworth Roadhogs M40 03:25:28
91 205 Phil Abbott Long Eaton Running Club M 03:25:32
92 210 Clive Allison Long Eaton Running Club M40 03:25:34
93 400 Brian Jobe Long Eaton Running Club M40 03:25:36
94 599 Alan Wood Kirkstall Harriers M 03:25:39
95 357 Philip Haigh Rotherham Harriers M50 03:25:43
96 543 Pauline Straw Totley AC F50 03:26:33
97 376 John Heap Unattached M50 03:26:46
98 243 Michael Bray Lincoln and District Runners M40 03:27:07
99 218 Dermot Barrett Skipton AC M 03:27:43
100 447 Stephen Mead Unattached M 03:28:41
101 374 Ian Hays Belper Harriers M 03:28:56
102 422 Nick Lyons Lincoln and District Runners M50 03:29:00
103 242 Neil Brammer Unattached M40 03:29:11
104 389 Anthony Horsfall Handsworth Roadhogs M40 03:29:18
105 326 Paul Foot Bournville Harriers M 03:29:22
106 561 David Vernau formula one circuit crew M 03:30:00
107 365 Rob Harrison Unattached M40 03:30:20
108 504 Andrew Rose Belper Harriers M 03:30:23
109 222 Christopher Bates Unattached M40 03:30:25
110 410 Alex Lane St Albans Striders M 03:30:33
111 226 Lindsey Berends Preston Harriers F 03:30:36
112 350 John Griffiths Preston Harriers M40 03:30:38
113 372 Richard Hawksworth Derby Triathlon Club M40 03:30:40
114 355 Nina Hague Unattached F40 03:30:43
115 379 Ian Hetherington Unattached M40 03:30:45
116 253 Paul Burgess Saffron Striders M40 03:30:46
117 397 Paul Hunt Goyt Valley Striders M40 03:30:49
118 307 Michael Dean Unattached M50 03:30:52
119 554 Martyn Thorpe Unattached M40 03:30:57
120 454 Mary Mills Holme Pierrepont RC F40 03:31:00
121 605 Alan Yates Dark Peak Fell Runners M60 03:31:03
122 390 Chris Horsfall Handsworth Roadhogs M50 03:31:09
123 332 Garry Furniss Killamarsh Kestrels M40 03:31:17
124 312 Lee Dunn Unattached M 03:31:31
125 303 Kevin Dale Steel City Striders M40 03:31:34
126 339 Mark Goodburn Team Little Fella M 03:31:38
127 277 Peter Colley Eden Runners M 03:32:42
128 375 John Hayward-Cripps FRA M40 03:33:03
129 476 Damian Paton Unattached M 03:33:05
130 268 Daniel Clark Unattached M 03:33:07
131 292 Lorraine Craib Clowne Road Runners F 03:33:13
132 494 Steve Rewston Worksop Harriers M40 03:33:15
133 576 Brian Weaver Unattached M50 03:33:18
134 546 Frances Swallow Macclesfield Harriers F40 03:33:43
135 604 Catherine Wright Corby AC F50 03:33:45
136 309 Matthew Dilley Unattached M 03:33:50
137 387 Tracy Holmes Sutton in Ashfield harriers F 03:34:24
138 386 Jason Holmes Sutton in Ashfield harriers M 03:34:26
139 405 John Kirk Rotherham Harriers M50 03:34:38
140 552 Paul Thompson Unattached M40 03:35:05
141 322 Paul Fenton S.L.A.C. M 03:35:14
142 216 Clinton Barnes Killamarsh Kestrels M40 03:35:30
143 415 Stuart Learmouth Dark Peak Fell Runners M 03:35:35
144 393 Richard Howcroft Rotherham Harriers M 03:35:59
145 536 Lee Somers Unattached M 03:36:39
146 367 Philip Harrop Worksop Harriers M40 03:36:42
147 395 Samantha Hulbert Fat Boys RC F40 03:36:45
148 316 Steve Elliott Ripley Running Club M50 03:37:06
149 469 Rachel Nolan Pennine F40 03:37:18
150 345 Elizabeth Gregory Totley AC F40 03:37:38
151 248 Helen Brown Totley AC F 03:37:55
152 255 Sharon Burton Rotherham Harriers F40 03:38:14
153 256 Sarah Butler Totley AC F40 03:38:16
154 556 Gail Tombs Calder Valley Fell Runners F50 03:38:19
155 542 Ian Stinson Steel City Striders M 03:38:54
156 340 Mark Goodier Mornington Chasers M40 03:39:12
157 500 Darren Riley Unattached M40 03:40:06
158 426 Robert Maclean Unattached M 03:40:11
159 493 Philip Reid Unattached M 03:40:46
160 480 John Pearson Killamarsh Kestrels M40 03:41:15
161 336 Duncan Gedge Long Eaton Running Club M40 03:41:17
162 464 Nicky Mowat Cheshire Hill Racers F50 03:41:29
163 252 Don Bullough Cheshire Hill Racers M50 03:41:33
164 280 Anne Cook Ripley Running Club F40 03:41:37
165 518 Pete Shaw Ripley Running Club M60 03:41:40
166 569 Anthony Ward Stockport Harriers M40 03:41:43
167 460 Adele Morris Rotherham Harriers F40 03:41:48
168 238 Paul Bowerbank Totley AC M50 03:42:07
169 522 Stephen Shipley S.L.A.C. M40 03:42:13
170 472 Carl Otter Sheffield Running Club M40 03:42:14
171 377 Hywel Lewis Totley AC M40 03:42:17
172 588 Greg Whitmore Unattached M 03:42:19
173 438 Jane Matthews Southwell Running Club F50 03:42:22
174 509 Lee Grant Goyt Valley Striders M50 03:42:26
175 279 Tom Conlon Unattached M 03:42:28
176 235 Colin Bostock Long Eaton Running Club M50 03:42:57
177 492 Chris Reid St Helens Striders M40 03:43:17
178 507 Matthew Rudkin Unattached M40 03:43:25
179 527 Giles Smith Unattached M40 03:44:20
180 331 Paul Frost Killamarsh Kestrels M50 03:44:26
181 265 Peter Carter Preston Harriers M40 03:44:29
182 217 Peter Barraclough Denbigh harriers M 03:44:33
183 250 Raymond Brown Penistone Footpath Runners M60 03:44:40
184 506 Kenny Rowe Hallamshire Harriers M50 03:45:06
185 595 Alan Willoner Dark Peak Fell Runners M 03:45:15
186 343 Jason Green Killamarsh Kestrels M 03:45:18
187 465 Claire Murphy St Helens Striders F 03:45:22
188 324 Rachael Fishwick St Helens Striders F 03:45:24
189 452 Jo Miles Goyt Valley Striders F40 03:46:01
190 245 Peter Broadley Unattached M 03:46:31
191 564 Andrew Waind Unattached M 03:46:36
192 241 Julie Brammer Unattached F40 03:46:46
193 455 Janet Milton Totley AC F50 03:46:54
194 285 Perie Cordner Derby Triathlon Club F 03:46:57
195 529 Gordy Smith Hatton Darts M 03:47:12
196 356 Barbara Haigh Penistone Footpath Runners F60 03:47:23
197 325 Chris Fletcher Hatton Darts M50 03:47:29
198 487 Tony Press Hatton Darts M60 03:47:31
199 207 Martin Abraham Unattached M50 03:47:47
200 440 Alan McCartney Barracuda Tri Club M60 03:47:57
201 328 Simon Foster Unattached M40 03:47:59
202 470 Jane O'Hara Stockport Harriers F40 03:48:01
203 388 Jayne Horry Killamarsh Kestrels F50 03:49:18
204 586 Susan White Killamarsh Kestrels F40 03:49:20
205 349 Daniel Griffiths Unattached M 03:49:22
206 549 Andrew Thomas Sutton in Ashfield harriers M40 03:49:25
207 431 David Markham Dark Peak Fell Runners M50 03:49:28
208 330 Anne Frost Killamarsh Kestrels F40 03:49:34
209 420 John Llewellyn Killamarsh Kestrels M 03:49:35
210 394 Paul Hughes Fat Boys RC M50 03:49:36
211 437 Andrew Matthews Fat Boys RC M40 03:49:38
212 297 Helen Crooks Unattached F 03:49:42
213 239 Brian Bradburn Unattached M50 03:49:47
214 416 Ruth Lee Stockport Harriers F 03:50:16
215 434 Elizabeth Marshall Unattached F 03:50:30
216 296 Alix Critchley Northbrook AC F 03:50:37
217 539 Paul Stead Northbrook AC M 03:50:40
218 352 Philip Guest Unattached M40 03:51:07
219 214 David Ayrton Totley AC M 03:51:15
220 473 Philip Padfield Unattached M40 03:51:36
221 496 John Richardson Killamarsh Kestrels M40 03:52:09
222 461 Adrian Moss Steel City Striders M40 03:52:44
223 606 Matthew Zawadzki Steel City Striders M 03:52:46
224 583 Colin White Totley AC M60 03:53:02
225 314 Frank Edenborough Unattached M40 03:53:06
226 276 Richard Cole Unattached M 03:53:25
227 373 Robert Haworth GRANTHAM TRI M50 03:53:40
228 404 Peter Kenny Dark Peak Fell Runners M40 03:53:56
229 346 Jonathan Gregson Hatton Darts M 03:54:10
230 533 Ray Smith Goole Viking Striders M50 03:54:37
231 510 Stuart Santon Unattached M40 03:54:41
232 290 Damian Cowlishaw Long Eaton Running Club M40 03:54:57
233 213 Tim Atkin Dark Peak Fell Runners M50 03:55:18
234 587 Timothy Whitfield Unattached M 03:55:38
235 360 Louise Handley Fat Boys RC F 03:56:52
236 489 Kerry Ramsden Unattached F 03:57:01
237 275 Jane Cockerton Penistone Footpath Runners F40 03:57:26
238 555 Sue Tighe Matlock AC F40 03:57:32
239 327 Jan Forrester Matlock AC F50 03:57:33
240 407 David Kolebuk Unattached M40 03:57:37
241 244 Daniel Bright Killamarsh Kestrels M 03:57:40
242 559 Yvonne Twelvetree Totley AC F50 03:57:55
243 501 Lisa Robertson Unattached F 03:57:58
244 371 Dan Hawcutt Unattached M 03:59:09
245 570 Kath Ward Goyt Valley Striders F40 04:00:44
246 385 Susan Holland Goyt Valley Striders F50 04:00:46
247 219 Michael Barry Stockport Harriers M 04:00:49
248 211 Carol Parsons Totley AC F40 04:01:04
249 333 Jose Garcia Dark Peak Fell Runners M 04:01:15
250 513 Neil Sexton Sheffield Triathlon Club M 04:01:17
251 380 Kieran Hickey Totley AC M50 04:01:39
252 251 Sarah Bull Goyt Valley Striders F 04:02:19
253 221 Clare Barstow Goyt Valley Striders F 04:02:21
254 463 David Mould Ely Runners M40 04:02:30
255 378 Jon Henderson Stubbington Green Runners M 04:02:33
256 519 Stephen Shaw Dark Peak Fell Runners M 04:02:35
257 442 Elizabeth Mclellan Unattached F 04:03:15
258 582 Bryan White North Derbyshire Running Club M40 04:03:17
259 334 Laura Garcia Unattached F 04:03:21
260 517 Neil Shaw Rotherham Harriers M 04:03:23
261 351 Martin Griffiths Dark Peak Fell Runners M 04:03:35
262 444 Heidi McMillan North Derbyshire Running Club F 04:04:27
263 364 Sarah Harris Totley AC F 04:04:33
264 481 Thomas Peoples Salford harriers M 04:04:43
265 247 Tamsin Brooks Unattached F 04:05:44
266 229 Joanne Billinge St Helens Striders F 04:07:52
267 485 Stephen Platt Trail Runners Association M50 04:08:19
268 532 Peter Smith Saddleworth Runners M50 04:09:18
269 528 Ginette Smith Saddleworth Runners F40 04:09:21
270 361 Sue Hands Unattached F60 04:11:36
271 435 Liz Martinez Unattached F 04:12:27
272 596 Claire Wilson Stockport Harriers F 04:15:30
273 548 Steve Tatem Derby Triathlon Club M50 04:15:33
274 538 Gina Stanley Killamarsh Kestrels F 04:15:57
275 419 Jenny Lippitt Killamarsh Kestrels F40 04:16:07
276 502 Eleanor Robinson Ripley Running Club F60 04:16:44
277 278 Maddy Collinge Mansfield Harriers and AC F50 04:17:10
278 488 Jeff Rainbow formula one circuit crew M50 04:17:54
279 594 John Williamson formula one circuit crew M40 04:17:56
280 206 Adam Abraham Les Croupiers M 04:17:59
281 590 Ashley Wigley Unattached M40 04:18:29
282 342 Amy Gould Killamarsh Kestrels F 04:18:47
283 311 Peter Down Killamarsh Kestrels M 04:18:50
284 236 Christine Bowen Goyt Valley Striders F50 04:24:23
285 237 Dave Bowen Goyt Valley Striders M50 04:24:27
286 584 Lorraine White Yorkshire Wolds Runners F50 04:26:51
287 498 Steve Richardson Stockport Harriers M40 04:27:40
288 497 Mandie Richardson Greater Manchester Police F40 04:27:44
289 402 Mary Jones Goyt Valley Striders F 04:28:04
290 257 Rachael Byas Goole Viking Striders F40 04:29:44
291 550 Helen Thompson Yorkshire Wolds Runners F50 04:29:46
292 258 Helen Cain Totley AC F 04:30:27
293 503 Helen Robinson Steel City Striders F 04:30:30
294 562 Tracy Vernon Goyt Valley Striders F40 04:30:58
295 396 Moira Hunt Goyt Valley Striders F50 04:31:00
296 335 Lance Gardner Abbey Runners M40 04:31:47
297 534 Sally Smith Sheffield Triathlon Club F50 04:32:23
298 512 Rachel Sever Unattached F40 04:34:29
299 457 Tom Monaghan Unattached M40 04:34:38
300 305 Steve Dawes Unattached M40 04:35:01
301 482 Rebecca Perring Unattached F40 04:37:58
302 446 Sian Mead Matlock AC F40 04:38:32
303 448 Stephen Mead Matlock AC M40 04:38:35
304 531 Karl Smith Goyt Valley Striders M40 04:43:51
305 228 Steven Berry Goyt Valley Striders M40 04:46:13
306 231 Alan Bolton Rotherham Harriers M40 04:48:38
307 293 David Cressey Totley AC M 04:48:40
308 560 Joanne Venus Unattached F 04:51:39
309 317 Trish Evans Unattached F 04:56:37
310 575 Melanie Watts Goyt Valley Striders F40 05:29:22
dnf 368 Archie Hartwright Totley AC M60  
dnf 369 Caryl Hartwright Totley AC F60  
dnf 568 Philip Walters Dark Peak Fell Runners M40  
dnf 271 John Clarke Rotherham Harriers M60  
dnf 495 Stephen Rhodes Unattached M40  
disq 310 David Down Killamarsh Kestrels M60 03:29:28